Všeobecné podmínky – pohroma českých eshopů

V České republice se vyskytuje přes 20 000 eshopů. Ne všechny však dosahují velikosti jedniček na trhu a u většiny z nich se snaží menší část obyvatel pouze o přivýdělek. Málokdo z nich si však uvědomuje, že nedílnou součástí každého eshopu jsou všeobecné obchodní podmínky (VOP). Při nesplnění této zákonné povinnosti může zasáhnout kontrola ČOI, která by mohla být (zejména v případě konkurenčního boje) pro tyto malé eshopy i likvidační.

Pokaždé, když s klientem komunikuji o vytvoření nového eshopu, případně jeho úpravě, nezapomínám na VOP. Pokaždé varuji, že pokud majitel tento soupis podmínek opíše z cizího eshopu a bude důvěřovat, že to měl správně, nebo použije starou verzi, která není podle NOZ (Nového Občanského zákoníku), vystavuje se možnosti pokuty od ČOI. Přitom se stačí obrátit na zkušeného právníka, advokátní kancelář, která se tomuto věnuje a nechat si sepsat podmínky na míru. Ve většině případů je cena nižší než samotná pokuta od ČOI.

Druhý kvartál letošního roku přinesl zajímavou informaci, která nikoho nepřekvapila. ČOI rozdala pokuty v průměrné hodnotě cca 5 000 Kč a to převážně za nezapracování NOZ (platného od 1. ledna 2014) do Všeobecných obchodních podmínek. Takto neprošlo 87 % kontrolovaných eshopů.

Nedělám si plané iluze, že ti, kterých se kontrola nedotkla, budou mít ve větší míře VOP v pořádku. Alespoň podle mých zkušeností, setkávám se s tím celkem často …